Αρχική / Ενημέρωση / Eπιστημονική εκδήλωση με θέμα “Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης στην Εκπαίδευση”

Σας προσκαλούμε σε επιστημονική εκδήλωση με θέμα “Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης στην Εκπαίδευση”, τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023, στις 7:00 μμ.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, στην οδό Εθνικής Αμύνης 27, στο κέντρο της πόλης.

Εισηγητές:

Άγγελος Ροδαφηνός, Αναπληρωτής Καθηγητής ΑΠΘ
Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης: Η “Εμφάνισή” τους

Δημήτριος Γιακουμής, Ερευνητής Γ’, ΕΚΕΤΑ-ΙΠΤΗΛ
Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης: Η “Ύλη” τους

Γεώργιος Γρούϊος, Καθηγητής ΑΠΘ
Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης: Η “Νόησή“ τους

Μετά τις εισηγήσεις θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό. Αντικείμενο της συζήτησης θα αποτελέσει ο προβληματισμός “Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης στην Εκπαίδευση: Πανάκεια ή Απειλή;”

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.