Αρχική / Ενημέρωση / ΤΜΗΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ ΤΕΦΑΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αγαπητοί φοιτητές/τριες,
Από την Δευτέρα 13/11/23, θα ξεκινήσει το τμήμα Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών του ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης, όπου μπορούν να συμμετέχουν φοιτητές και φοιτήτριες από όλα τα έτη του τμήματος. Ο Ελληνικός παραδοσιακός χορός αποτελεί το πιο βασικό μέσο για τη  διατήρηση και συνέχιση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Στόχος της λειτουργίας του τμήματος είναι παράλληλα με την εκμάθηση παραδοσιακών χορών από όλη την Ελλάδα, να γίνεται προσέγγιση και όλων των επιμέρους στοιχείων και παραμέτρων που τους συνθέτουν και τους διαμόρφωσαν στο χρόνο και έχουν σχέση με αυτούς, όπως τοπική ιστορία, ήθη, έθιμα, μουσική, τραγούδια και παραδόσεις, τοπικές φορεσιές, ήθος και αξίες. Έτσι μέσω της χορευτικής διαδικασίας θα επιτευχθεί η ολόπλευρη ψυχοσωματική ανάπτυξη όσων ασχολούνται με το χορό, η εμβάθυνση και η εντρύφηση τους στο παρελθόν, στην ιστορία αλλά και στις αξίες που δημιούργησαν και διατήρησαν το ελληνικό πνεύμα και τον ελληνικό πολιτισμό στα διάρκεια των αιώνων. Επίσης το τμήμα αυτό, θα αποτελέσει και την ομάδα εκπροσώπησης του ΤΕΦΑΑ σε εκδηλώσεις στον ακαδημαϊκό χώρο και ευρύτερα στην κοινωνία.
Τα μαθήματα θα γίνονται κάθε Δευτέρα, 19:30-21:00 στην αίθουσα Ηλίας Ζυγούρης στο Παλέ Ντε Σπορ.
Για όποια διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε στο mail: sdouka@phed.auth.gr.
Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στέλνοντας mail ή απευθείας στο τμήμα Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών.